Blog

29 Nisan 2018

Tez Yazma Kursu

Ciddi saha ve kaynak araştırması yapmak, anket düzenlemek, çeşitli verilere ulaşmak gibi birçok gayretli çalışma sonucunda oluşan birikim ve elde edilen bulguların harmanlanıp yoğrulması ile tez yazma aşamasına geçilir. Tez önerisi hazırlığından özete, literatür taramadan yorum ve tartışmaya kadar her bir bölümü için özen gerektiren emeğe ihtiyaç vardır. Her biri için önemli derecede zamana ihtiyaç duyulan aşamalara sahip olan hazırlık süreci tamamlandıktan sonra ancak yazmaya geçilebilmektedir. Günümüzde birçok branş için yapılan saha çalışmaları SPSS kullanmak suretiyle yorumlanabildiğinden yapılan anket vb. çalışmalar bu program aracılığı ile yorumlamaya hazır hale getirilebilmektedir.

Tez Yazımı İle SPSS İlişkisi

Kısa adı SPSS olan Statistical Package for the Social Sciences yani sosyal bilimler için istatistik programının kullanılması ise birçok bölümde hayati önem taşır. Sosyal bilimlerin yanı sıra eğitim bilimleri, fen bilimleri ve tıp alanında çalışma yapanlar da bu programı kullanma ihtiyacı duyarlar.  Karşılaştırma ve ilişkilerin analizi ve bu analizlerde kullanılan teknikler başlı başına bilgi ve tecrübe gerektirir. Biraz daha konuyu açacak olursak tez yazımı öncesi yapılacak saha araştırma sonuçlarına uygulanacak regresyon ve korelasyon gibi analizler uzmanlık gerektiren işlemler olduğunu ekleyebiliriz. Bilgi sahibi olduğunuzda ilgili konuların her birine ne kadar zaman ayıracağınız ve ne yapacağınız hakkında daha gerçekçi fikirlere ulaşırsınız.

Ne Yapmalı?

Nereden ve ne zaman başlanması gerektiğini tam olarak belirleyemeyenlerin zamanı iyi kullanamadıkları ve yeterince değerlendiremedikleri bilinmektedir. Bu yüzden son anlara kaldığı halde tamamlanamayan tez yazma işlemi nedeni ile uzatılan okullar, kariyer basamaklarına daha geç çıkmaya ve iş gücü piyasasına daha geç katılmaya neden olmaktadır. Her ne kadar yapılacak işlemler konusunda teorik olarak bilgi sahibi olunsa da sıra bilginin sınıflandırılmasına, yorumlanmasına ve yazımına gelince yapılacakların çok da kolay olmadığı anlaşılmaktadır. Tez Türkiye olarak konusunda uzman kadromuzun tecrübe ve katkılarıyla hazırlanan tez yazma kursu büyük bir ihtiyacı karşılamaktadır. Kurs ile ilgili detaylı bilgi almak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilir, internet adresimizde yer alan destek hattından iletişime geçebilirsiniz.

Blog

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.