Blog

11 Mayıs 2018

Tez Yazanlara Öneriler

Hangi alanda hazırlanırsa hazırlansın tez tarama konusunda bilinmesi gereken bir takım terimler bulunmaktadır. Öncelikle bu terimlerin bilinmesi ve konu hakkında doğru araştırmanın yapılması gerekir ki ancak ondan sonra sıra taramaya gelsin. Öncelikle tez önerisi çalışmalarında bulunmakta fayda vardır. Sonrasında belirlenen tez konusu hakkında araştırma yapmaya sıra gelir. Konu hakkında kaynak taraması yapmak diğer bir aşamayı oluşturur. Bu kapsamda literatür taraması yaparak danışman akademisyenlerin en çok dikkat ettiği konuların birisi karşılanmış olur. Ayrıca yabancı kaynak araştırması gibi unsurların yer aldığı bu aşama diğer bir önemli süreçtir. Bu gibi terimler tez yazanlar için geniş bir araştırma sürecinin anahtar kelimeleridir.

Haftalarca, hatta aylarca süren bu aşama literatürde daha önce yapılmış çalışmalar incelenirken konunun ele alınış yöntemi ve araştırmayı yapanların kimler olduğu da tespit edilmektedir. Ayrıca araştırma yöntemleri hakkında yeterince bilgi sahibi olmayanların söz konusu tarama aşamasında sorunlarla karşılaştıkları, zamanı doğru değerlendiremedikleri ve içinden çıkılmaz bir hal alan sorunu nasıl gidermeleri gerektiği konusunda bir fikir sahibi olmadıkları görülmektedir. Eğer bu çalışma dikkatli bir şekilde yapılmazsa kendi fikriniz olduğu kanaatine kapıldığınız konunun daha önce başka bir araştırmacı tarafından konu edildiği ile karşılaşma olasılığınız çok yüksektir.

TezTürkiye olarak tez tarama konusundan başlamak üzere yukarıda belirtilen alanlarda çalışmalar yürütüyoruz. Sizlere sağladığımız tez önerisi örneği ile kendi teziniz konusunda bir harita çizebilirsiniz. Bu haritayı beraber de çizebiliriz. Pek çok tez konuları arasında bölümünüze uygun tezlerin listesini çıkarıyoruz. Yine talebiniz üzerine sağladığımız tez örneği gibi konularda da sık sık talepler alıyor, sorunlara çözüm sağlıyoruz. Her birinin ayrı bir yazı konusu olduğunu değerlendirerek bu başlıkları başka yazılara bırakmayı tercih ettik. Zamanını iyi yönetemeyen tez yazanlar Ankara İzmir gibi illerde bahar şenliği ve okul etkinliğinin yanı sıra, forum sitelerinde dolaşma ve itiraf paylaşımları ile vakit geçirmeye ne yazık ki biraz ara vermelidirler.

Blog

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.