Blog

7 Haziran 2018

Redaksiyon Nedir

Eldeki müsvedde çalışmanın üzerinden tekrar tekrar geçmenin ve onun son halini almasını sağlamanın belirli usulleri bulunmaktadır. Yapılan bu iş genel olarak redaksiyon nedir sorusuna cevap olmaktadır. Ancak sadece defalarca üstünden geçme imiş şeklinde algılanması da çok doğru ve yeterli değildir. Genel ve ayrıntılı olarak ikiye ayırabileceğimiz redaksiyon işlemleri titizlikle yapılması gereken, dil bilgi ve becerilerine hakim uzmanlık gerektiren çalışmalardır. Metnin defalarca okunması gerekirken her bir okuma aşamasında işlemin bir aşaması uygulamaya konulur. Bir sonraki okumada ise bir önceki aşamanın eksik kalmış yönleri var ise buna da bakılmaktadır.

Genel redaksiyon işlemlerinde metne daha büyük sorular sorularak bakılır. Metnin bir tek mesajı varken çalışma bittiğinde mesaj belirgin olarak duruyor mu yoksa gizlenmiş mi? Eğer metin bir dergiye gönderilmek üzere hazırlanmış ise o dergi için uygun bir metin olarak hazır durumda mıdır? Üslup açısından uygunluk durumu nedir? sorular sorarak bulunması gereken cevaplar olarak karşımızda durur. Bu aşamadan sonra ayrıntılı redaksiyon çalışmasına geçilebilir. Metinde imla hatalarının olup olmadığına ve noktalama işaretlerinin doğru kullanılıp kullanılmadığına bakılır. Bir de cümle uzunlukları birbiriyle uyumlu mu buna bakılır.

Buraya kadar anlatılan bilgiler doğrultusunda redaksiyon nedir sorusuna cevap ararken her iki redaksiyon türünün birbiriyle karıştırılmaması önemlidir. Buna göre;

Genel redaksiyonda,

  • Metnin mesajı
  • Hazırlanma amacına uygunluğu
  • Üslup yönünden uygunluğu

Ayrıntılı redaksiyonda,

  • İmla hataları
  • Noktalama işaretleri
  • Cümle uzunlukları

yönünden metnin uygunluğu incelenerek “cilalanması” yapılır. Her türlü redaksiyon hizmeti ihtiyacınızda Tez Türkiye olarak yanınızdayız. Hemen iletişime geçin ve redaksiyon nasıl yapılır görün.

Blog

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.