Blog

17 Haziran 2018

İyi Bir Sunum Nasıl Yapılır

Powerpoint sunum hazırlarken bazı noktaları dikkat etmek sunumu daha etkili hale getirirken aynı zamanda izleyicisine iyi bir sunum nasıl yapılır göstermiş olur. Her şeyden önce sunumda kullanılacak olan slide formatının düzenlenmesi gerekir. 4;3 yerine 16:9 formatının kullanılması sayfaya yerleştirilecek olan materyallerin sayfadan taşmamasını ve güzel görünmesini sağlar. Standart olarak 4:3 açıldığında bile ekrana görsellerin sığmayacağına dair uyarı gelir. Ama dikkate alınmazsa eğer sunumun baştan hatalı üretilmesi kaçınılmaz olur. Bir şeyin anlatılacağı ve öğretileceği sunumun arka planının olmaması feci bir durumdur. Sunum başlığında parantez içinde ikinci bir başlık niteliğinde bir yazı yer almaz. Başlıkta parantez içerisine konulacak her yazı sadece sunumun kalitesini düşürür.

 

Etkili Sunum Hazırlama

Powerpoint içerisindeki hazır şablonlar arka plan için kullanılabileceği gibi yeni bir şablon da hazırlanabilir. İnternet üzerinden hazır şablon da aratılabilir. Mevcut olan kötü bir sunumdan iyi bir sunum nasıl yapılır şimdi de ona bakalım. Seçilen arka plan mevcut sunuma da yerleştirilebilir. Giriş sayfasında fotoğraf yerine ilüstrasyona yer verilmelidir. Ardından sağ alt tarafa sunumu hazırlayanın adı yazılır. Grafik yerleştirilmesi gerekiyorsa kesinlikle resim olarak alıp yapıştırmayı tercih etmeyin. Powerpoint’te grafikler bölümünde barlar var. Gerekli verileri girdiğinizde renkli barlar ile çok daha güzel grafikler elde edebilirsiniz. Başlık ile içerik ayrı kutucuklar içinde hazırlanmalıdır.

 

Etkili Bir Sunum İçin Olmazsa Olmazlar

Mevcut eski bilgileri bir kenara bırakarak iyi bir sunum nasıl yapılır ve olmazsa olmazları nelerdir isterseniz kısaca göz atalım.

  • Slide hazırlanırken 16:9 geniş ekran formatı kullanılmalı
  • Arka planın olması gerekir
  • Başlık kısa ve net olmalı, burada parantez içi yazıya yer verilmemeli
  • Powerpoint hazır şablonları arka plan için kullanılabileceği gibi farklı yöntemler de denenebilir
  • Kapakta başlık altına kesinlikle fotoğraf konulmamalı
  • İllüstrasyon kullanımı tercih edilmeli
  • Kapağın sağ alt tarafına adınızı yazın
  • Grafik yerleştirmelerinde resimden kaçınılmalı
  • Program içerisindeki grafik özelliklerinden yararlanılabilir
  • Başlıkla içeriği ayrı kutucuklarda hazırlayın

Etkili bir sunum için gerekli olan özellikler elbette bunlarla sınırlı değil. Şimdilik anlatılanları uygulama deneyip isterseniz diğer özelliklere bir başka yazıda devam edelim.

Blog

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.