Blog

7 Temmuz 2018

Dış SEO Nedir İç SEO Nasıl Yapılır

Tanımlamalarını daha önce SEO nedir başlıklı yazımızda yer verdiğimiz Arama Motoru Optimizasyonu  – Search Engine Optimization (SEO) çeşitleri ile ne olup olmadığını bu yazımızda okuyacaksınız. Dünyada uzun zaman beri önemi kavranıp internet sitelerine girilen metinlerin optimize edildiğinde daha iyi sonuçların alınması yeni bir kavram ile karşılaşılmasına neden oldu. Google tarafından başlatılan Adwords hizmeti sonrasında arama motoru ekranına yazılan kelimeler ile ilgili gelen sonuçların değişmeye başladığı görüldü. Önceleri aramalarda ilk sıralarda çıkan adreslerin günden güne arka sıralara düşerek gözlerden kaybolması ile sonuçlandı. Bu yeni süreç tüm dünyada birçok firmayı yeni arayışlara itti. Herkes bir şekilde bu yeni durumla mücadele etmeye başladı ancak özellikle ülkemizde henüz yeterince önemi kavranamadı.

 

İç SEO Çalışması

Google başta olmak üzere arama motoru üzerinde yapılan taramalarda diğerlerinden önde hatta ilk sayfada çıkmak isteyenler web sitelerini yeniden düzenleme girişimleri başlattılar. Google’ın açmış olduğu çığır elektronik ortamda yeni rekabetlerin yaşanmasına neden oldu. Yaklaşık 8 milyon internet sitesinin var olduğu Türkiye’de bu sayının sadece 800 bini aktif olarak faaliyet gösteriyor. Yaklaşık % 90 oranındaki site ise çöp olmuş ya da çöp olmak üzere. Kopya içerikler ve intihal durumları bir yandan anlatımları özgünlükten uzaklaştırırken diğer yandan içinde bulunduğu sitede adeta bir yük oluşturarak aşağıya doğru çekmektedir. Türkiye’de bir süredir yapılmakta olan iç SEO çalışması yeni yeni tanınır hale gelmiştir. Bu nedenle de kendisi bu çalışmayı yapamayanlar bir uzmandan yardım alarak arama motoru nezdinde görünürlüğü yakalama çabasına girişmişlerdir.

 

İç Dış SEO Fiyatları

İç ve dış SEO birbirinden farklı çalışmaları gerektiren farklı uzmanlık alanları içerisinde yer alan çalışmalardır. Tabir yerindeyse iç dış araba yıkama gibi değildir. Aynı araçlar ve malzemelerle yapılmaz. O nedenle ne yapan tarafından ne de yaptıran tarafından iç dış SEO fiyatları şeklinde bir değerden söz edilemez. Her birinin gerektirdiği ihtiyaçlar, altyapı ve çalışma alanı birbirinden farklıdır. Ancak bir sitenin uzun ömürlü olarak popülerliğini koruyabilmesi için iç SEO çalışması gibi dış SEO çalışmasının da kendine has teknikler ile yapılması gerekir. Dış SEO ayarları bir defa tam olarak yapıldıktan sonra belirli aralıklarla kontrol ve güncelleme yapmayı gerektirir. Oysaki iç SEO teknikleri diğerinden oldukça farklılık arz eder. Alanına uygun, kopya olmayan özgün içeriklerle hazırlanmış metinlerin sürekli olarak girişinin yapılması hedefe doğru bir şekilde ilerlemeyi sağlayacaktır.

Blog

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.