Blog

4 Ekim 2018

İntihal İle Akademisyen Olunur mu?

Yazılı bir metinden alıntı kurallarına uyulmaksızın yararlanılması sonucu konunun tamamının ya da bir kısmının yeni oluşturulan içeriğe aktarılmasına intihal denir. Akademik çalışmalarda karşılaşılabileceği gibi her türlü çalışmada da karşılaşılabilir. Söz gelimi bir gazete yazısından bile yararlanarak yeni bir çalışma ortaya konulacaksa alıntı yapılan metin aynen, kopyalanarak aktarılamaz. Günümüze damgasını vuran e-dünyada da durum farklı değildir. Bir internet sitesinde bulunan içerik kopyalama suretiyle başka bir sitede yayınlandığında intihal yapılmış olur. Teknoloji çağı ya da endüstri 4.0 olarak adlandırılan yaşadığımız zaman diliminde kimin nereden intihal yaptığını tespit etmek hiç de zor değildir. İşin teknik boyutu kısaca bu şekildedir ancak bir de etik boyutu vardır.

Akademik Çalışmalarda İntihal Durumu

Akademik dünya içerisinde doktora tezi olsun, yüksek lisans tezi olsun hatta lisans tezi için de intihal yönüyle durum aynıdır. Çalışmadan, literatür tarama yapmadan belirlene kaynaklardan azar azar alınarak ortay karışık bir ürün çıkarılması gittikçe yaygınlaşmaktadır. Durum o hale gelmiştir ki Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Politikaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (BEPAM) ‘ın yaptığı bir araştırmada ortaya vahim sonuçlar çıkmıştır. Türkiye’de yapılan yüksek lisans ve doktora tezlerinin %34’ünde ağır intihal tespit edilmiş. Bu sonuç akademisyen olduğu iddiasında bulunanların %30’unun intihalci olduğunu göstermektedir. Yani akademik titri bulunan her üç kişiden biri intihalci durumundadır. Böyle bir sonuç bilimsel gelişmenin önünü ciddi şekilde kesmektedir. Her yıl yayınlanan başarı endeksleri de bunun en iyi göstergesidir.

İntihal Oranını Azaltmak Mümkün mü?

Tez hazırlarken yapılan literatür tarama çalışmalarında yasa metinleri ve tıbbi literatürde olduğu gibi bazen değiştirilemeyecek kısımlarla karşılaşılır. Zaten üniversitelerin düzenlemelerinde bu konu göz önünde bulundurulur. O nedenle az bir limit için de olsa izin verilen intihal oranı böyle metinler göz önünde bulundurularak verilir. Fakat %90 gibi ağır intihaller bir yana %50, 60 hatta 70’e varan intihal oranı da kesinlikle uygun değildir. Böyle durumlarda redaksiyon çalışması yapılarak intihal azaltma işlemi gerçekleştirilebilir. Özgün metinlerin ortaya çıkmasında redaksiyon işleminin ayrı bir yeri vardır. Redaksiyon ile ilgili bilgi almak için redaksiyon nedir adlı makaleyi okuyabilirsiniz. Şunu unutmamak gerekir ki, intihal oranı yüksek metinler geleceğimizi aydınlatmayacağı gibi akademisyen olmanın yolunun da kapanmasına neden olur.

Blog

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.